łóżko domek

Sen – tak samo ważny, jak oddychanie, bo nie da się bez niego funkcjonować. Jest niezbędny do życia, do regeneracji ciała i psychiki, powinien więc być niezakłócony, jak najbardziej komfortowy. Jest tak samo istotny w na każdym etapie życia, ale to podczas wczesnego dzieciństwa odgrywa kluczową rolę. Sprawdźmy, dlaczego i zobaczmy, jak można zapewnić maluszkowi optymalny, szczęśliwy sen.

Śniące ciało zyskuje energię do życia

Osoby myślące, że ta czynność to strata czasu, bo szkoda tych kilku godzin, które można by przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego, są w dużym błędzie. Podczas snu organizm stale pracuje, może nie na takich obrotach jak w ciągu dnia, ale zachodzą w nim równie ważne i skomplikowane procesy, jak o innych porach.

To podczas tej spokojnej części doby wydzielają się neuroprzekaźniki, czyli substancje odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu nerwowego. To przede wszystkim wpływająca na nastrój – serotonina, wzmacniająca siłę i energię – noradrenalina, a także dopamina (sprawność ruchowa) oraz acetylocholina (odpowiedzialna za pamięć). Niech nas więc nie dziwi, że niewyspane dziecko (ale i również dorosły) ma gorszy nastrój, jest nerwowe i nic go nie cieszy.

Co nam jeszcze daje sen?

  • Sen reguluje, wzmacnia każdy układ organizmu, na przykład, gdy maluch ma problemy ze snem, to dramatycznie spada jego odporność, a więc jest podatne na różne choroby;
  • Wydzielany jest również hormon wzrostu, a jego wielkość jest uzależniona od pory doby. Podczas snu, szczególnie bardzo głębokiego, tuż po zaśnięciu, wydziela się go najwięcej;
  • Dobry, regularny sen pomaga w rozwoju pamięci i zdolności uczenia się, bo zdobyta w ciągu dnia wiedza ma szansę, aby się utrwalić.

Ile powinno spać dziecko?

To zależy, bo zapotrzebowanie na sen jest różne. Z zasady jest tak, że maluchy potrafią spać dwukrotnie w ciągu dnia, ale jak się okazuje, często nie jest to reguła, bo niektórym wystarczy jedna drzemka. Nie przywiązujmy do tego zbyt dużej wagi, a zamiast tego po prostu obserwujmy nasze dziecko, a jak jest szczęśliwe, ma apetyt i ochotę na zabawę, to oznacza, że nie mamy się, o co martwić.

A co jak śpi za mało?

Łatwo zauważyć, gdy tak jest – chodzi zmęczone, apatyczne, nie ma energii do zabawy… Odpowiedzialnych za to może być wiele czynników, na przykład zbyt wysoka temperatura w pokoju, niezaspokojony apetyt, brak stałego rytmu dnia, a przede wszystkim niewygoda związana ze źle dobranym łóżkiem. Pamiętajmy więc, aby uregulować te wszystkie niedogodności, szczególnie że łatwo je zmienić z dnia na dzień. Temperaturę można zmniejszyć lub zwiększyć, uporządkować rytm dnia, a co równie ważne – wymienić łóżko na lepsze.

Co warto kupić?

I tutaj warto polecić Łóżko Domek Filigran House, które nie tylko zapewnia wygodny sen, ale i stanowi miejsce do kreatywnej zabawy w ciągu dnia.

  • Jego konstrukcja sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpieczne, a dla rodziców to przecież najważniejsze;
  • Łóżko Domek jest wykonane z najwyższej jakości wyselekcjonowanego drewna świerkowego, a więc cechuje się wyjątkową trwałością;
  • Cały proces obróbki, zarówno szlifowanie drewna, jak i docinanie elementów, przeprowadzony jest na najnowszych maszynach, które obsługuje profesjonalny zespół pracowników;
  • Łóżko Domek prezentuje się zjawiskowo, a więc stanowi piękną ozdobę każdego dziecięcego pokoju;
  • Montaż jest bardzo prosty, gdyż wszystkie elementy zostały zaprojektowane tak, aby kołkowanie, klejenie i skręcanie nie sprawiało niepotrzebnych trudności.

Takie nowoczesne, odpowiednio zaprojektowane łóżka znajdziemy w sklepie www.lozko-domek.pl.