kobieta z tatuażem

Tatuaże często kojarzone są jako ozdoby, które widoczne są na skórze już na zawsze. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom tatuaż można usunąć. Najlepsze rezultaty daje laserowe usuwanie tatuażu, które można wykonać obecnie w wielu gabinetach medycyny estetycznej, a także w wybranych studiach tatuażu.

 

Przy wyborze tatuażu zawsze warto dobrze się zastanowić, ponieważ tego rodzaju ozdoba ciała może być widoczna nawet przez całe życie. Niestety, zdarza się, że nawet dobrze przemyślana decyzja dotycząca wzoru takiej dekoracji okazje się po czasie chybiona. W takim przypadku można zdecydować się na usuwanie tatuażu, które cieszy się dziś coraz większym powodzeniem.

 

Usuwanie tatuażu – dostępne metody

Tatuaż, czyli pigmenty umieszczone pod skórą, można usuwać na różne sposoby. Kiedyś najczęściej stosowało się metodę chirurgiczną, czyli po prostu wycięcie całej ozdoby. Teraz do dyspozycji są inne, mniej inwazyjne i przy tym także skuteczniejsze metody.

 

Najlepsze efekty daje laserowe usuwanie tatuażu, które jest obecnie najpopularniejszą metodą mającą na celu zlikwidowanie takiej dekoracji na skórze. Do zabiegu stosowane są wtedy odpowiednie rodzaje laserów, na przykład rubinowy, aleksandrytowy albo Nd-Yag, które oddziałują bezpośrednio na pigmenty w tatuażu, powodując ich rozbicie i wchłonięcie, a następnie usunięcie z organizmu podczas procesów metabolicznych.

 

Na czym polega usunięcie tatuażu laserem?

Podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu dochodzi do wytworzenia impulsów laserowych charakteryzujących się wysoką energią. W trakcie zabiegu dochodzi wtedy do uszkodzenia pigmentów, dlatego możliwe jest nawet całkowite usunięcie tatuażu z różnych partii ciała.

 

Warto jednak zaznaczyć, że metoda ta nie jest idealna, ponieważ w niektórych przypadkach nie da ona optymalnych efektów, a także konieczne jest je powtarzanie. Niekiedy laserowe usuwanie tatuażu trzeba wykonać kilka, a nawet kilkanaście razy, aby można było całkowicie oczyścić skórę z pigmentów.

Czy każdy tatuaż można usunąć laserem?

Laser wykazuje bardzo wysoką skuteczność przy usuwaniu tatuaży, ale warto zaznaczyć, że efekt nie zawsze jest optymalny.

 

Najlepsze rezultaty daje usuwanie tatuażu o ciemnych kolorach. Wtedy wiązka laserowa może skutecznie zlikwidować kontrastujące ze skóra pigmenty. Większe trudności powoduje usuwanie tatuaży o jasnych kolorach, w tym w szczególności z kolorem białym, ponieważ nie reaguje on tak dobrze na światło lasera. Duże znaczenie ma także rodzaj pigmentu, który został wykorzystany do zrobienia tatuażu.

 

Zaleca się wtedy wizytę w gabinecie wykonującym zabieg, aby tam tatuaż mógł zostać sprawdzony przez specjalistę w tej dziedzinie. Może on wówczas wskazać, jakie są szanse na jego zlikwidowanie, a także ile zabiegów trzeba będzie przejść, aby osiągnąć najlepsze efekty.

 

Kiedy nie można skorzystać z laserowego usuwania tatuażu?

Warto pamiętać o tym, że usuwanie tatuażu nie jest też możliwe u każdej osoby ze względu na pojawiające się przeciwwskazania. Mogą być one zarówno trwałe – wtedy zabiegu nie można wykonać w ogóle, jak również mogą mijać, dlatego też w odpowiednim momencie można wtedy zlikwidować tatuaż ze skóry.

 

Główne przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania tatuażu to przede wszystkim:

 

  • ciąża
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • hemofilia
  • tendencja do formowania się bliznowców
  • opalenizna – słoneczna i z solarium
  • miejscowe uszkodzenia i infekcje skóry
  • stosowanie leków z pochodnymi witaminy A, w tym retinoidami, izotretynoiną
  • niedawne zabiegi kosmetyczne polegające na złuszczaniu skóry mechaniczne lub kwasami

 

Koszt wykonania zabiegu wynosi najczęściej od 1 tysiąca do nawet ponad 5 tysięcy złotych.