Joga - jak zacząć?

Joga to niezwykle ciekawa forma aktywności fizycznej. Łączy ćwiczenia ściśle fizyczne z elementami medytacji. Przez znawców określana jest również jako specyficzna ścieżka samorozwoju. Pochodzi z Indii i ma wielowiekową tradycję. Regularne uprawianie jogi ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję fizyczną, a także na stan naszego umysłu.

Czym jest joga?

Joga - jak zacząć?Jogę uprawiano już 5 tysięcy lat. p. n. e. Niemniej jednak joga w pełni ukształtowała się jako ćwiczenie fizyczne w połączeniu z systemem filozoficznym około III wieku p.n.e. Dopiero na początku XX wieku joga zaczęła się rozprzestrzeniać z Dalekiego Wschodu do krajów zachodnich. Obecnie jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej, a także stylu bycia. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów jogi, niemniej jednak na Zachodzie bardzo popularna jest hatha – joga. Skupia się ona przede wszystkim na dyscyplinie. Jest on tutaj przeciwstawiana ludzkim słabościom i ograniczeniom. Zasadniczo w tym wypadku ćwiczenia sprowadzają się do dwóch podstawowych aspektów – asany, czyli pozycji jogicznych, a także pranayamy, czyli kontroli oddechu. Asana pozwala na uelastycznienie i wzmocnienie mięśni, a także stawów. Natomiast kontrolowanie oddechu usprawnia przepływ energii przez nasze ciało.

Joga – jak zacząć?

Kiedy już znamy podstawowe informacje związane z jogą, powinniśmy zastanowić się, jak jej uprawianie wygląda w praktyce. Jak zacząć ćwiczenie jogi? Przede wszystkim w naszym mieszkaniu powinniśmy przygotować sobie odpowiednie miejsce do przeprowadzenia ćwiczeń. Jogę idealnie ćwiczy się w dużych pomieszczeniach, które nie są zagracone. Dlatego warto najpierw odpowiednio posprzątać wybrane przez nas pomieszczenie, a dopiero później możemy myśleć o ćwiczeniu. Warto również pomyśleć o otwarciu okna, wówczas będziemy mieć dopływ świeżego powietrza.

Oczywiście ćwiczenie jogi można uprawiać na specjalnej macie. Jednak jako osoby początkujące niekoniecznie musimy od razu decydować się na taki zakup. Oczywiście atrakcyjność ćwiczeń na macie polega głównie na tym, że jest to powierzchnia antypoślizgowa. W sytuacji kiedy dopiero zaczynasz przygodę z jogą i nie wiesz, czy te ćwiczenia wciągną cię na tyle, aby dalej ją praktykować, to nie warto ponosić kosztów. Zamiast maty możemy po prostu ćwiczyć na zwykłym dywanie. Do uprawiania jogi warto ubrać się w dość luźny strój, który nie będzie krępował naszych ruchów. Zdecydowanie warto ubrać się choćby w leginsy i bawełnianą koszulkę. Jogę możemy uprawiać zarówno boso, jak i w skarpetkach. Odradza się z zakładanie do tych ćwiczeń jakiegokolwiek obuwia.

Oczywiście na samym początku przygody z jogą warto praktykować najbardziej podstawowe pozycje jogiczne, czyli tzw. asany. To takie pozycje, które nie są specjalnie skomplikowane, a tym samym nie narażamy się specjalnie na ryzyko wystąpienia kontuzji. Niemniej jednak to ćwiczenia, które działają na całe nasze ciało i pozwalają w odpowiedni sposób rozluźnić mięśnie. Dzięki temu możemy się maksymalnie zrelaksować. Dzięki nim szybko pozbędziemy się napięć, które występują w naszych mięśniach, kręgosłupie i barkach. Dodatkowo warto również wspomnieć, że te podstawowe ćwiczenia są niemalże dla każdego. Nie wymagają od nas wyjątkowej sprawności fizycznej, czy też siły. Kiedy już w pełni opanujemy podstawowe asany, to możemy rozpocząć praktykowanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Zalety uprawiania jogi

Zastanówmy się teraz, dlaczego tak naprawdę warto zająć się ćwiczeniem jogi? Jakie korzyści płyną z jej regularnego uprawiania? Przede wszystkim joga doskonale wpływa na stan naszego umysłu. Już kilka dni regularnych ćwiczeń w znakomity sposób poprawi nam samopoczucie. Będziemy zdecydowanie bardziej zrelaksowani i odprężeni. Dodatkowo dzięki ćwiczeniu jogi będziemy dobrze spali, co jeszcze bardziej poprawi naszą kondycję psychiczną.

Niemniej jednak joga jest przede wszystkim ćwiczeniem o charakterze fizycznym, dlatego też znaczne korzyści będą z jej uprawiania wynikać dla naszego zdrowia. Przede wszystkim warto podkreślić, że ćwiczenie jogi angażuje wszystkie partie naszego ciała. Stanie się ono zdecydowanie bardziej elastyczne i mocne. Joga pozwoli nam na pozbycie się wielu dolegliwości bólowych, które są wynikiem naszego trybu życia. Regularne uprawianie jogi pomaga choćby ludziom, którzy zmagają się z bólem kręgosłupa. Oczywiście należy również zwrócić uwagę na to, że dzięki praktykowaniu jogi możemy w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie naszego układu oddechowego i krwionośnego. Osoby uprawiające jogę znacznie lepiej również radzą sobie ze stresem.