opuncja figowa

Posiadająca wiele wyjątkowych właściwości figa indyjska, która określana jest także jako opuncja, posiada bardzo szerokie zastosowanie. Daje pyszne owoce, a wyciskany z niej olej jest jednym z najcenniejszych produktów kosmetycznych. Co warto wiedzieć na temat opuncji figowej?

Opuncja figowa – co to?

Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica) jest jednym z gatunków opuncji, który wywodzi się z Meksyku, ale także jest on obecnie uprawiany w wielu krajach świata, między innymi na terenach południowej Europy.

 

To roślina ceniona już od wielu wieków – Aztekowie uznawali, że opuncja figowa jest rośliną świętą. Do Europy pierwszy raz owoce opuncji trafiły wraz w wyprawami Kolumba w XV wieku. Co ciekawe, właśnie dlatego uzyskała ona nazwę figa indyjska, ponieważ Kolumb był przekonany, że trafił do Indii.

 

Opuncja figowa zaliczana jest do kategorii sukulentów. Osiąga ona nawet do około 5 metrów wysokości. Jest pokryta kolcami dochodzącymi do 2 centymetrów, które chronią ją przed zwierzętami. Owoc opuncji ma kolor od żółtego do pomarańczowego, a nawet czerwonego. Zawiera wiele nasion, które kryte są wypustkami. U młodszych roślin owoce mają kształt okrągły, a następnie wydłużają się.

 

Do czego stosuje się opuncję figową?

Figa kaktusowa, ponieważ także z taką nazwą można się spotkać, posiada bardzo szerokie zastosowanie:

 

  • używana jest do spożywania na surowo – jej owoce są słodkie i soczyste, a także zawierają bardzo duże ilości wartościowych składników odżywcza, między innymi witaminę C, wapń oraz fosfor, a także flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki
  • można przygotowywać z niej różne potrawy – owoc opuncji używany jest między innymi do wytwarzania soków, galaretek, konfitur oraz innych typów przetworów
  • wytwarzanie barwnika – pasożytujące na opuncji owady o nazwie czerwiec kaktusowy są używane do wytwarzania czerwonego barwnika, tak zwanej koszenili
  • stosowana jest w branży kosmetycznej – figa indyjska jest też ceniona w kosmetologii, a zwłaszcza tłoczony z niej olej z opuncji figowej, który posiada działanie odżywcze, nawilżające, odmładzające, jest jednym z najdroższych olejów kosmetycznych w sprzedaży

 

Uprawa opuncji figowej

Opuncję można uprawiać również z polskich warunkach – jest ona polecana jako roślina doniczkowa, ponieważ umieszczona na zewnątrz nie będzie posiadała właściwych warunków temperaturowych.

 

Podobnie jak inne sukulenty, figa kaktusowa nie wymaga systematycznego podlewania – należy robić to tylko okazyjnie, gdy dojdzie do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce.