Joga - jak zacząć?

Chcesz zadbać o prawidłowe trawienie? Zależy Ci na zrzuceniu nadmiaru kilogramów? W takim przypadku pomyśl o włączaniu do swojej diety większej ilości błonnika. Jak to zrobić? doskonałym sposobem są nasiona babki, które można kupić także w zdrowej mieszance jako błonnik witalny.

Dlaczego błonnik jest ważny?

Przez wiele lat uznawano, że błonnik jest tak naprawdę niepotrzebny w organizmie człowieka. Jednak prowadzone nad nim badania dowiodły, że tak naprawdę jest on niezbędny dla zdrowego działania całego organizmu.

Błonnik, inaczej określany także jako włókno pokarmowe, to nazwa wielu substancji, które mają pochodzenie roślinne i nie ulegają one strawieniu w organizmie człowieka, a także innych zwierząt. Wobec tego jako składnik diety przechodzą one przez cały układ pokarmowy i następnie są wydalane.

Pod względem swojego składu błonnik zawiera różne formy celulozy, pektyny, gumy oraz śluzy, a także ligniny. Dokonuje się podziału na dwa rodzaje błonnika pod względem składników rozpuszczalnych oraz nierozpuszczalnych w wodzie.

Błonnik jest bardzo istoty jako element diety. Jego główne właściwości to:

  • redukowanie wchłaniania cholesterolu oraz trójglicerydów, co zapewnia ochronę dla serca
  • pomoc w regulacji ciśnienia tętniczego krwi – obniżanie nadciśnienia
  • wydłużenie rozkładu węglowodanów, co przekłada się na zmniejszenie stężenia cukru we krwi i niższy poziom insuliny – dzięki temu chroni on przed skokami cukru, zapobiega cukrzycy typu II
  • wspiera działanie układu pokarmowego – poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, a także pomaga w budowie zdrowej mikroflory jelitowej
  • redukuje uczucie głodu – pęcznieje i powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na pożywienie, co także sprzyja chudnięciu

Czym jest błonnik witalny?

Błonnik obecny jest w wielu produktach – warzywach, owocach, artykułach pełnoziarnistych. Także można dostarczać go do organizmu jako błonnik witalny, który powstaje z dwóch rodzajów nasion babki, a mianowicie babki płesznik oraz babki jajowatej.

Zdrowe nasiona babki płesznik polecane są jako sposób na unormowanie procesów trawiennych, oczyszczenie organizmu oraz na odchudzanie. Dodatkowo, poprawiają one wygląd cery i dbają o zdrowie całego organizmu.

Błonnik witalny można stosować wraz z wodą – należy wtedy umieścić w szklance jedną łyżkę nasion i zalać wodą, a następnie odczekać, aż powstanie żel. Następnie należy go wypić. Nasiona można też dodawać do innych posiłków. Podczas stosowania błonnika należy koniecznie pamiętać o piciu dużej ilości płynów.