Dieta ketogeniczna - co to jest?

Dieta ketogeniczna ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Jej stosowanie daje szybkie efekty. Jednak ten rodzaj diety wymaga przeprowadzenia konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Samodzielnie wprowadzanie zasad diety ketogenicznej może bowiem przynieść nam wiele niepożądanych skutków ubocznych.

Jakie są podstawowe założenia diety ketogenicznej?

Jakie są właściwe zasady diety ketogenicznej i w jaki sposób można ją scharakteryzować? Przede wszystkim warto podkreślić, że dieta ketogeniczna to specyficzny sposób odżywiania się. Do jej głównych zasad możemy zaliczyć przede wszystkim ograniczenie spożywania węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów. Wydawać by się więc mogło, że jest to zasada dość kontrowersyjna. Niemniej jednak nie jest to dieta, którą powinniśmy stosować zupełnie samodzielnie. Zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Tylko dieta ketogeniczna przeprowadzona pod kontrolą jednego z tych dwóch specjalistów przyniesie dla nas pożądane skutki. Cechą charakterystyczną tej diety są diametralnie odmienne są proporcje spożywania podstawowych składników odżywczych. Mamy tutaj oczywiście na myśli przede wszystkim węglowodany, tłuszcze i białka.

W przypadku diety ketogenicznej najważniejsze są tłuszcze. Wedle niektórych źródeł powinny one stanowić nawet 90% składu naszych posiłków. Wydaje się więc ta proporcja niezwykle kolosalna. Niemniej jednak takie jest założenie diety ketogenicznej. Natomiast w przypadku pozostałych składników, czyli węglowodanów i białek, to ich spożycie może kształtować się na poziomie zaledwie 10, lub też 20% wszystkich spożywanych przez nas posiłków. W takiej sytuacji kiedy do organizmu dostarczana jest niewłaściwa ilość węglowodanów, aby uzyskać odpowiednią ilość energii organizm zaczyna spalać tłuszcz. Wówczas dochodzi do tzw, ketozy. Czym jest ketoza? To proces, w wyniku którego rozpadowi ulegają tłuszcze.

Dieta ketogeniczna – zalety

Zastanówmy się zatem, jakie właściwie są zalety stosowania tego rodzaju diety. Przede wszystkim dzięki diecie ketogenicznej przez pierwszy okres jej stosowania poczujemy się niezwykle lekko, a także zyskamy sporą dawkę energii. W znacznym stopniu poprawi się również nasze samopoczucie. Co więcej zaczniemy powoli osiągać również główny cel diety ketogenicznej, którym jest spadek masy ciała. Warto zauważyć, że przy odpowiednio stosowanej diecie spadek ten może mieć charakter dość dynamiczny. W przypadku stosowania diety ketogenicznej organizm zużywa również ograniczone ilości glukozy. Dzięki temu jest ona w znacznie większej mierze zużywana na poczet działania układu nerwowego. Warto podkreślić, że spada również ilość glikogenu u osób, które stosują dietę ketogeniczną. W związku z tym należy również podkreślić, że w wyniku spadku glikogenu mamy do czynienia ze spadkiem ilości wody w organizmie, co również wzmaga znacznie spadek masy ciała.

Warto również zaznaczyć, że dieta ketogeniczna znajduje również zastosowanie u osób, które zmagają się z padaczką. Specjaliści nie do końca są zgodni co do tego, dlaczego dieta ketogeniczna w znacznym stopniu niweluje dolegliwości związane z napadami padaczkowymi. Niemniej jednak dieta ta jest zalecana właśnie osobom chorującym na padaczkę. Warto również podkreślić, że ten rodzaj diety również w znacznym stopniu reguluje wydzielanie insuliny, a także ogranicza u nas apetyt na słodycze. Dieta ketogeniczna wywołuje u nas uczucie sytości na dość długi okres, a także niweluje nieprzyjemne wzdęcia.

Wady diety ketogenicznej

W tym miejscu zastanówmy się zatem, jakie są wady stosowania diety ketogenicznej. Oczywiście wielu specjalistów podkreśla skuteczność stosowania tego rodzaju diety. Niemniej jednak musimy również mieć na uwadze, że jej zasady mają również wiele wad. Przede wszystkim tego rodzaju dieta nie jest dla każdego. Albowiem źle stosowana może przynieść nam bardzo niepożądane skutki uboczne. Warto również podkreślić, że dieta ketogeniczna choć w początkowej fazie jej stosowania daje szybkie efekty, to jednak po około trzech miesiącach następuje spadek energii, zmęczenie, a także spore problemy z trawieniem.

Przede wszystkim wiąże się to wcześniej wspomnianą dużą ilością tłuszczu, którą należy spożywać podczas stosowania tej diety. Może to doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit, co może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Warto również podkreślić, że tego rodzaju diety nie mogą stosować osoby, które zmagają się z chorobami wątroby, nerek, a także trzustki.