nogi

Na powstawanie żylaków najbardziej narażone są kobiety, ale również mężczyźni są podatni na przewlekłą niewydolność żylną. W takiej sytuacji wskazane jest stosowanie odpowiednich wyrobów przeciwżylakowych – tej roli doskonale sprawdzają się różnego rodzaju wyroby pończosznicze, w tym rajstopy, pończochy i podkolanówki.

 

Do przewlekłej niewydolności żylnej może dojść u każdego z nas. Na powstanie tego schorzenia najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, dlatego wtedy, gdy w rodzinie mamy kogoś z żylakami, istnieje ryzyko, że pojawią się one także u nas. Również żylaki mogą dotknąć osób mających pracę w długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej, kobiet w ciąży, osób podnoszących ciężary, mających częste zaparcia.

 

Głównym powodem przewlekłej niewydolności żylnej są problemy z cyrkulacja krwi w kończynach dolnych. Osłabione zastawki powodują, że krew ma trudności z odpływaniem z nóg, dlatego zalega w nich, co z kolei prowadzi do poszerzania się żył.

 

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej prowadzącej do powstania żylaków to głównie opuchlizna nóg, obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, a także powstawanie pajączków, czyli popękanych naczynek. Na tym etapie warto pomyśleć o profilaktyce, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy doprowadzić do powstania żylaków.

 

Kompresoterapia – profilaktyka i leczenie żylaków

Jedną z najczęściej stosowanych metod w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz innych objawów przewlekłej niewydolności żylnej jest kompresoterapia czy kompresjoterapia. To terapia uciskowa – polega na wykorzystaniu specjalnych wyrobów pończoszniczych, które mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

 

Kobiety najczęściej stosują rajstopy, pończochy oraz podkolanówki uciskowe. Mężczyźni z kolei wybierają głównie podkolanówki oraz dedykowane dla nich kalesony. Wszystkie produkty tego rodzaju dostępne są w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, a także stopniach ucisku. Najlepiej, aby produkt został dobrany przez lekarza.

 

Wyroby uciskowe sprawiają, że krew w nogach zaczyna krążyć prawidłowo. Ich specjalna budowa sprawia, że zastawki zaczynają działać lepiej, krew nie zalega w żyłach, dlatego dochodzi do zmniejszenia poszerzeń. Jednocześnie zmniejszają się nieprzyjemne objawy – opuchlizna, obrzęki, uczucie zmęczonych nóg, dlatego są one lżejsze i zdrowsze.

 

Jak należy stosować podkolanówki uciskowe?

  • Podkolanówki powinny być zawsze prawidłowo dobrane – warto skorzystać z pomocy lekarza.
  • Podkolanówki należy zakładać każdego dnia rano i zdejmować je wieczorem – tylko systematyczne używanie jest w stanie dać oczekiwane efekty.
  • Przy zakładaniu podkolanówek należy uważać, aby materiał nie był nadmiernie naciągnięty albo pofałdowany.
  • Nie należy używać podziurawionych, rozciągniętych, zużytych wyrobów uciskowych, ponieważ nie mają one odpowiedniej skuteczności działania.
  • Wyroby uciskowe należy prać ręcznie, w delikatnych środkach piorących, aby zapobiegać ich rozciągnięciu w praniu w pralce.
  • W trakcie kuracji należy korzystać z konsultacji lekarskich.

 

Podsumowując, gdy chcesz zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej albo już teraz zauważasz jej objawy i chcesz im przeciwdziałać, wybierz kompresoterapię. To skuteczna i bezinwazyjna metoda leczenia oraz profilaktyki, która może być stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Prawidłowo dobrane wyroby uciskowe, które będą noszone każdego dnia, są w stanie przynieść szybką ulgę. Zamówienia na takie produkty można składać dzisiaj także przez internet!