ałycza

Ałycza jest dość słabo znanym drzewem, ale można dość często spotkać ją w Polsce, między innymi na działkach, w ogrodach czy jako roślina rosnąca dziko. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej owoce, które wyglądają jak mirabelki, ale mają czerwony kolor. Co warto wiedzieć na temat tej rośliny owocowej?

Czym jest ałycza – śliwa wiśniowa?

Śliwa wiśniowa, inaczej określana także jako ałycza, ma formę niewielkiego drzewa albo krzewu. Zaliczana jest do odmian śliwy. Można łatwo pomylić ją z mirabelką, jednak są do różne odmiany.

 

W kwietniu śliwa wiśniowa zaczyna kwitnąć licznymi, białymi kwiatkami, dlatego ma bardzo atrakcyjny wygląd – to powoduje, że sadzona bywa też jako roślina ozdobna. Owoce śliwy tego gatunku są czerwone, a kształtem przypominają wspomniane mirabelki. W porównaniu do ich są jednak cierpkie i kwaśne, a także mają czerwony kolor.

 

Jak uprawiać śliwę wiśniową?

Ałyczę można zacząć uprawiać także we własnym ogrodzie lub sadzie. Warto przy tym zaznaczyć, że śliwa ałycza nie jest zbyt wymagającą rośliną, dlatego też może być ona z powodzeniem sadzona na różnych stanowiskach i nie wymaga wytężonej pracy, aby dobrze rosnąć.

 

Zalecane stanowisko to słoneczne lub lekko zacienione, natomiast gleba żyzna. Niemniej jednak gatunek ten przyjmuje się również na piaszczystych glebach, które nie zawierają dużej ilości składników odżywczych. Młode osobniki zaleca się regularnie podlewać. Wskazane jest też nawożenie, jeżeli zależy nam na tym, aby intensywnie rosła.

 

Aby rozpocząć swoją uprawę, najlepiej zakupić sadzonki, które można dostać w wielu szkółkach ogrodniczych. Warto wybrać wtedy okazałą roślinę o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, aby prawidłowo przyjęła się w glebie. Przed posadzeniem zaleca się także polanie wodą jej korzeni. Warto wskazać, że ałycza może być również odpowiednio przycinana, na przykład można przygotować z niej z niej żywopłot.

 

Dużym plusem jest też brak konieczności specjalnej ochrony w okresie zimowym, dlatego też nie trzeba jej okrywać, ponieważ jest ona odporna na mrozy.

 

Co zrobić z owocami śliwy wiśniowej?

Owoce śliwy wiśniowej nadają się do jedzenia i można przygotowywać z nich różne przetwory. Najczęściej są one stosowane do wykonana dżemów, konfitur oraz powideł. Podczas przygotowania wymagają dość dużego słodzenia ze względu na swój kwaśny smak.

 

Przetwory z ałyczy nadają się między innymi do jedzenia z chlebem, ale również mogą być wykorzystane do przekładania ciasta, do naleśników, do pieczeni mięsnych.