
Szalejąca obecnie epidemia koronawirusa sprawia, że szukamy wiarygodnych informacji na temat charakterystycznych objawów choroby, którą wywołuje. Szybki rozpoznanie choroby COVID-19 ma duże znaczenie w kwestii hamowania rozprzestrzeniania się epidemii.
Czym jest koronawirus?
Czym właściwie jest koronawirus? Jak można scharakteryzować wirusa, który od jakiegoś czasu przetacza się przez niemal cały świat, powodując daleko idące zmiany w życiu społeczeństw, doprowadzając do zamrażania gospodarek, a także – co właściwie jest najważniejsze – wywołując masowe zachorowania, a także znaczne ilości zgonów?
Przede wszystkim należy podkreślić, że koronawirus, z którym mamy obecnie do czynienia – SARS-CoV-2, jest bezpośrednią przyczyną choroby, którą profesjonalnie nazywa się COVID-19. Koronawirusy już od jakiegoś czasu były znane badaczom, dlatego też nie można powiedzieć, że środowisko naukowe jest zaskoczone pojawieniem się epidemii. Niemniej jednak w przypadku SARS-CoV-2 możemy mówić o nowej mutacji koronawirusa. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie rozpoznanie pierwszych objawów, które mogą mieć związek z koronawirusem. Ma to oczywiście szczególne znaczenie, jeśli chodzi o możliwości powstrzymania rozwoju epidemii, a także zmniejszenie liczby zgonów. Albowiem osoba, która rozpoznała u siebie objawy, będzie mogła zostać poddana hospitalizacji, lub też kwarantannie, co znacznie ograniczony możliwości zarażenia innych osób. Oczywiście test w Polsce, ale również na całym świecie są przeprowadzane w znacznie mniejszej w skali, niż wynika to z zapotrzebowania.
Jakie są objawy koronawirusa?
Za tym jakie są podstawowe objawy choroby COVID-19? Przede wszystkim należy powiedzieć, że zakażenie koronawirusem objawia się przede wszystkim bólami mięśni, gorączką, dusznościami, kaszlem, a także silnym zmęczeniem. Dlatego też w obecnej sytuacji, kiedy pojawia się u nas któryś z wyżej wymienionych symptomów, powinniśmy raczej założyć, że jest to zakażenie koronawirusem, niż wmawiać sobie, że przechodzimy grypę, czy też jesteśmy po prostu przeziębienie.
Jak wygląda dalszy przebiega zakażenia koronawirusem, kiedy ten już na dobre zagościł w naszym organizmie? Przede wszystkim koronawirus wywołuje bardzo poważne zapalenie płuc, a także może również wywołać niewydolność nerek, oraz ciężki i ostry zespół oddechowy. Niezbyt charakterystyczne początkowe objawy zakażenia koronawirusem, sprawiają, że często mylimy go z grypą. Mamy kilka możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, czy mamy do czynienia z grypą, czy też z COVID-19.
Koronawirus a grypa
Oczywiście jeśli chodzi o gorączkę, to występuje ona zarówno w jednej, jak i drugiej chorobie. Natomiast ból głowy jest już bardziej charakterystyczny dla dla grypy, podobnie jak ból mięśni, a także zmęczenie. Ważny jest również czas, w jakim pojawiają się objawy chorobowe. W przypadku grypy objawy mogą pojawić się w przeciągu 4 dni od zakażenia. Natomiast jeśli chodzi o COVID-19, to jej pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero w okolicy nawet 14 dnia od zakażenia. Grypa oczywiście bardziej atakuje dzieci i młodzież, natomiast koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób po 50 roku życia.
Objawy koronawirusa – co robić?
Kiedy jesteśmy przekonani, że faktycznie jesteśmy zakażeni koronawirusem, to jakie powinniśmy przedsięwziąć kroki? Oczywiście w tym momencie niewskazane jest udawanie się do lekarza, albowiem może to powodować zwiększenie rozprzestrzenianie się epidemii. Dlatego w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest telefoniczny kontakt z sanepidem. Tam uzyskamy wszelkie niezbędne informacje, co do dalszego postępowania.