piątek, 17 lipca 2015

Woda owsiana - cud natury

Ziarno owsa- owies jest wśród wszystkich zbóż najbogatszym w składniki pokarmowe.Zawiera2x więcej tłuszczu niż pszenica a także białka i węglowodanów.Jest bardzo bogaty w fosfor,żelazo(4,72mg/100g) oraz witaminę B1.
Owies zawiera znaczna ilość łatwo przyswajanych białek( 16,9 %) Białka te dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów( egzogennych) ale nie w optymalnej  proporcji.Owies zawiera mało lizyny i treoniny. podczas gdy metioniny ma w nadmiarze. Natomiast jarzyny strączkowe( ciecierzyca,soczewica i fasola mają dużo lizyny i treoniny, ale brakuje im metioniny. Prościej mówiąc łączymy  zboża +rośliny strączkowe= otrzymujemy wszystkie aminokwasy  niezbędne do budowy białek.
 np.kotlet z fasoli + owies gotowany( kasza)
Połączenie zbóż  z jarzynami strączkowymi jest bardzo wskazane.

Woda owsiana ma stabilizujący i ożywiający wpływ na układ nerwowy. Jest szczególnie zalecana w przypadkach nerwicy i nadciśnienia tętniczego. Jest łatwa  do przygotowania i może być regularnie spożywana jako napój między posiłkami.

Woda owsiana
* 2 duże łyżki owsa  namoczyć, gotować w 1 litrze wody  ok. 5 minut.Zostawić płyn do wyklarowania.Płyn można osłodzić miodem.
* Owies,który mi pozostał ugotowałam, na patelni usmażyłam na oleju 2 cebule( pokrojone w kostkę) oraz kostkę naturalnego tofu. Doprawiłam do smaku pieprzem ,solą i suszonymi pomidorami orz jedna kostka bulionu (organik - możesz dodać przyprawę warzywną)
Wyszło pyszne danie ja dodałam jeszcze kapustę młodą gotowaną i duzo koperku,mniam.....
Smacznego!żródło- wspaniała ksiażka" Lecznicza  żywność" dr med.D.PAMPLONA ROGER

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANY POST

Wiosna i kolorowe soki

Tęsknimy za kolorami, pachnącymi kwiatami, owocami i zieloną trawą. Kilka propozycji na takie soki , piękne ,kolorowe, smaczne. Są pyszn...