kapusta do kiszenia

Kapusta kiszona zawiera w sobie wiele wartościowych składników odżywczych. Polecana jest między innymi do poprawy odporności, a także jako sposób na unormowanie trawienia. Kapustę kiszoną można kupić niemalże w każdym sklepie, ale również da się ją przyszykować samodzielnie. Jak to zrobić? To wcale nie takie skomplikowane!

Samodzielnie kiszenie kapusty

W polskich tradycjach kulinarnych kapusta kiszona gości już od wielu wieków. To jeden z charakterystycznych smaków naszej kuchni. Kapusta doskonale nadaje się jako dodatek do obiadu, ale również można przygotowywać z niej różne inne dania, w tym między innymi popularny bigos czy farsze.

Kiszenie kapusty może wydawać się sporym wyzwaniem, ale tak naprawdę wcale nie jest to skomplikowana czynność. Zatem, jak zrobić kapustę kiszoną? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, z którym przygotujesz wyśmienita kapustę kiszoną całkowicie naturalne – bez żadnych sztucznych dodatków.

Dobra kapusta do kiszenia

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej kapusty do kiszenia, ponieważ to od niej zależy rezultat tego zbiegu. Najczęściej kisi się kapustę białą, ale warto wskazać, że również można wykorzystać inne odmiany kapusty, na przykład czerwoną albo pekińską.

Gdy chcemy przygotować klasyczną kapustę kiszoną, w takim przypadku wybierzmy dużą, zdrowo prezentującą się główkę. Rekomendowane są zwłaszcza odmiany późne oraz zimowe.

Naczynie do kiszenia kapusty

Również do kiszenia będziemy potrzebować właściwego naczynia. Nie trzeba wcale zaopatrywać się w specjalne, kamionkowe beczułki, ponieważ kapustę kiszoną można przygotować również w plastikowym wiaderku, w szklanym słoiku.

Powinniśmy pamiętać o tym, aby naczynie było bardzo dokładnie umyte przed mieszczeniem w nim kapusty do kiszenia.

Przepis na kiszoną kapustę

Gdy udało nam się już zebrać wszystko, co potrzebne, możemy rozpocząć kiszenie kapusty:

 

  1. Umyj kapustę i oddziel od niej zepsute liście. Następnie pokrój ją na mniejsze części i zacznij szatkowanie. Można zrobić to za pomocą noża albo szatkownicy. Do kapusty można także dodać marchewkę, dlatego trzeba również ją oczyścicie i zetrzeć.

 

  1. Wymieszaj kapustę i marchewkę z dodatkowymi przyprawami, na przykład kminkiem w inny naczyniu. Układaj warstwami i zasypuj solą. Ile soli zastosować? Zaleca się sypać łyżkę na 1 kg warzyw. Odczekaj około jedną godzinę, aż warzywa będą miękkie.

 

  1. Następnie przenoś warzywa do docelowego naczynia i ugniataj, aby puściły najwięcej soku. Sok powinien całkowicie przykrywać warzywa, ponieważ to on odpowiada za prawidłowy przebieg procesu kiszenia.

 

  1. Na koniec na kapuście ułóż jej całe liście, zamknij denko i dobrze dociąż. Kiszona kapusta będzie gotowa po około 10 dniach.