kania

Czubajka kania to jeden z popularnych grzybów jadalnych, który zaliczany jest do pieczarkowatych. Jak można rozpoznać kanię? Jakie są jej główne właściwości? Do czego ją wykorzystać?

 

Jak wygląda kania?

Kania, a dokładnie czubajka kania (Macrolepiota procera (Scop.) Singer) to gatunek grzyba z rodziny pieczarkowatych. Regionalnie można spotkać się także z innymi jej nazwami, między innymi bedłka, parasolnik, czubak, czubaj czy stroszka strzelista.

 

Charakterystycznym elementem kani jest jej kapelusz, który może dochodzić nawet do 30 centymetrów średnicy. Ma kolor jasny i widać na nim spękaną, łuszczącą się skórkę. Przed otwarciem czubajka kania ma kształt buławy. Kania to grzyb blaszkowy – pod kapeluszem widoczne są blaszki, które nie dochodzą do trzonu. Także jej specyficzną cechą jest ruchomy pierścień znajdujący się na trzonie.

 

Kania a muchomor – jak rozróżnić?

Kania ze względu na swój wygląd bywa mylona ze śmiertelnie trującym grzybem – muchomorem zielonawym, czyli muchomorem sromotnikowym, a także z muchomorem plamistym.

 

Różnice kania a muchomor polegają głównie na innym wyglądzie trzonu, który u muchomora w dolnej części jest grubszy i posiada pochwę u nasady. Drugim istotnym elementem jest pierścień – w przypadku czubajki kani jest on ruchomy i przesuwa się po jej trzonie, natomiast u muchomora sromotnikowego jest on zrośnięty z trzonem. Także różnice dotyczą kapelusza – u kani widoczne są łatki, natomiast nie zawsze występują one u muchomorów.

 

Gdy mamy trudności z rozróżnieniem kani i muchomora, najlepiej nie zbierać tego gatunku. Niestety, w Polsce często zdarzają się zatrucia muchomorami sromotnikowymi, które zostały wzięte za kanie. Zatrucia te mogą prowadzić nawet do śmierci.

 

Jakie zastosowanie ma kania?

Kania najczęściej używana jest jako grzyb jadalny, z którego można przyrządzić różne dania. Najczęściej przygotowywane są one na patelni podobnie do kotleta, czyli w panierce lub smażone bez panierki, ale również można zakonserwować je w occie. W sieci można znaleźć mnóstwo przepisów na to, jak wykorzystać kanię w kuchni.

 

Warto wskazać, że czubajka kania również może być uprawiana w ogrodzie. Jest dość prosta w uprawie, dlatego też osoby, które przepadają za jej smakiem, mogą wtedy zacząć własną uprawę.

 

Zatem kania to grzyb, który może być doskonałym smakołykiem. Warto jednak dokładnie sprawdzić jego budowę, aby nie pomylić go z trującym muchomorem zielonawym, czyli sromotnikowym.